נחי הקרנות

050-2272227

מסך זה לא סדין!

לעתים קרובות לא מוערכת כראוי תרומתו של מסך ההקרנה להשגת איכות תמונה מושלמת. בזמננו, עם השימוש המוגבר במקרני וידיאו \ מחשב יש לבחון היטב את המסך המתאים לצרכים השונים והמגוונים.
מקרן טוב אינו מספיק להשגת תצוגה מיטבית על המסך. גורמים סביבתיים רבים מדי נוטלים חלק במשחק ואינם מאפשרים לקבל תוצאה טובה על כל סוג מסך. לכן, השגת התוצאה הטובה ביותר תלויה במידה רבה בבחירה של המסך הנכון ושל מרקם המסך המתאים ביותר ליישום המסוים שלכם.
להלן מפורטים קני המידה החשובים ביותר לבחירה במסך הנכון. בהנחה שכל מצב הינו ייחודי, יש להתייחס לנאמר כאל קו מנחה שעשוי לעבוד ברוב המקרים.
להלן ארבעת השלבים לבחירת המסך המתאים :

1. סוג המסך – הגדרת סוג המסך היא השלב הראשון. בחירת מסך נייד , מסך נגלל קפיצי או מסך חשמלי תלויה, בין השאר, בנסיבות או בהעדפות האישיות. באופן כללי- אם מקום ההקרנה הוא קבוע, מומלץ להשתמש במסך קיר או תקרה. במקרה שיש להקרין, מדי פעם, במקומות שונים יש להשתמש במסך נייד-מתקפל שאינו מקובע .

2. גודל המסך – הגדירו את גודלו הרצוי של המסך על בסיס מימדיו של אתר ההקרנה ותצורת החדר.
ניתן להעזר בכללים הבאים:

  • גובה המסך צריך להיות כששית המרחק בין המסך לבין שורת הכסאות האחרונה.
  • המרחק בין המסך לבין שורת הכסאות הקדמית צריך להיות כפול מגובה המסך.
  • המרחק בין חלקו התחתון של המסך לבין הרצפה יהיה לפחות 120 סמ'.


3. פורמט המסך – התמונה המוקרנת הינה בעלת יחס גובה / רוחב נתון המכונה : יחס מימדים
(ASPECT RATIO) ותלוי בשיטת ההקרנה.
אם ברצונכם להשיג תמונה יפה, חדה ויציבה – מומלץ להשתמש במסך בעל יחס מימדים נכון.

יחסי המימדים המקובלים הינם:
1 : 1 במקרה של הקרנת שקפים
3 : 4 במקרה של הקרנת וידיאו / מחשב
2 : 3 במקרה של הקרנת שקופיות
9 : 16 במקרה של הקרנה על מסך רחב (DVD , HDTV )

4. מרקם המסך – כל אחד ממרקמי המסך הוא בעל מאפיינים משלו. הבחירה במרקם המתאים תשיג את איכות התמונה הגבוהה ביותר ותתבצע על בסיס מספר גורמים סביבתיים כגון:

שיטת ההקרנה – כל אחת משיטות ההקרנה מתאפיינת על ידי עצמת האור (ANSI LUMENS) משלה בהתאם לנסיבות, יתכן שכדאי לבחור במרקם בעל יכולת החזר גבוהה או נמוכה יותר (GAIN FACTOR ) שיאפשר תמונה מוחזרת בעלת עוצמה מספקת. אם יעשה שימוש במספר שיטות הקרנה על גבי המסך, בחרו במרקם מסך שיענה על דרישותיהשל שיטת ההקרנה השכיחה פחות.

מיקום המקרן – ניתן לתלות את המקרן מן התקרה או להניחו על גבי מעמד נייח או נייד. מרקם בעל מאפיינים של החזר אור אחורי מתאים פחות כאשר מתבצעת ההקרנה מן התקרה.

תאורת החדר – האור שמגיע ממקורות אחרים מלבד המקרן עלול להיות בעל השפעה שלילית על איכות התמונה. אם ניתן לשלוט על תנאי התאורה, הרי שמסך לבן מט הוא המתאים ביותר. במקומות שבהם יש אור סביבתי רב, מומלץ להשתמש במסך בעל יכולת החזר גבוהה .

סביבת המסך – סביבות ההקרנה אינן דומות זו לזו. תצורת הכסאות קובעת מה תהיה הזוית שממנה יצפה הקהל בתמונה. ככל שתצורת החדר רחבה יותר גם זוית הצפיה המומלצת תהיה רחבה יותר.

אחזקת המסך – שימוש תכוף במסכים מגדיל את הסיכוי להופעת טביעות אצבעות, לכלוך מאבק סביבתי, צביעה "בטעות" על המסך ונזקים שונים. לכן עשויה אפשרות הניקוי של המסך להוות שיקול בסוג המסך הרצוי לקניה.
כדי לאפשר לכם להתאים את המסך הנכון לכל יישומי ההקרנה וחדרי ההקרנה השונים פותחו מרקמי מסכים שונים,
להקרנה קדמית : מט לבן S , מט לבן M , מט לבן HD, DA-TEX , ETALUX , DATALUX S, DATALUX M , DATALUX F , PEARLESCENT, GLASS BEADAD , HIGH POWER .

מסכי הפיזור – מפיצים את האור המוקרן באופן שווה על פני תחום צפיה אופקי ואנכי נרחב. ערך עצמת האור המוחזר (הנמדד ב GAIN ) הוא 1.1 עד 1.3 והם מתאימים למירב היישומים הדורשים זוית צפיה רחבה.

מסכי החזר אור
 – מצופים מיוחד על מרקם המסך ומשיגים החזר גבוה יותר. החזר האור יהיה בזוית הפוכה שווה. ערך ההחזר 1.4 עד 2.2 GAIN ומתאימים לחדרי מחשבים וחדרים מוארים וזוית צפיה רחבה.

מסכי החזר גבוה
 – מצופים בפיסות זכוכית זהירות המחזירים את רובו של האור בזוית זהה לזוית ההשתקפות. ערך ההחזר 2.4 עד 4 GAIN ומתאימים למקרים קשים בחדרים מוארים בחוזקה מאור סביבתי חזק במיוחד. קרני האור מוחזרות בדיוק לאורך נתיב ההקרנה.
אחת מתכונותיו החשובות של כל מסך היא האחידות שלו. רמת בהירות שווה מכל זוית צפיה ובכל חלק של המסך !
בשלב זה כבר ברור, שהמסך הוא חוליה חשובה ביותר בשרשרת שמטרתה העברת המסר. ניתן להשיג איכות תמונה מיטבית רק כאשר מותאמים המקרן ומסך ההקרנה לחדר שבו נערכת המצגת. ממש כפי שהתיאום בין ציוד הקול, האקוסטיקה והרמקולים היא הדרך היחידה להשגת איכות צליל טובה.
כדי לפשט את תהליך הבחירה של המסך המתאים, פיתחה החברה הגדולה באירופה – PROJECTA – כלי ייחודי : בוחר מסך. בהתאם לתנאים המיוחדים שלכם קובע " בוחר המסך " את המסך הנכון והמתאים.
אפשר ללמוד ולמצוא את " בוחר המסך " באתר החברה : http://www.projecta.nl/
המאמר הנ"ל (תקציר ממאמר נרחב) נכתב על ידי חיים הופמן -יועץ למערכות אור קוליות

דילוג לתוכן